Dom pasywny. Dowiedz się więcej zanim zaczniesz budowę.

Nowoczesne, energooszczędne budownictwo zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Przyczyniają się do tego rosnące ceny energii, a także względy ekologiczne. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi tego, że poniesiony koszt szybko się zwróci. Dom to obiekt, z którym wiążemy się na wiele lat.

Dom pasywny. Dowiedz się więcej zanim zaczniesz budowę.

Dom pasywny  - czyli jaki?

Najkrócej ujmując dom pasywny to taki, którego zapotrzebowanie energetyczne jest maksymalnie zminimalizowane i kształtuje się poniżej 15 kWh/m2 w skali roku. Dla porównania standardowy dom zużywa do 120 kWh/m2/rok. Jak możliwa jest tak duża różnica? Dom pasywny jednocześnie pozyskuje i przetwarza ciepło pozyskane z odnawialnych źródeł energii. Aby było to możliwe, wiele rozwiązań trzeba przewidzieć już na etapie projektowania.

 

Najważniejsze cechy domu pasywnego:

- usytuowanie względem stron świata;

Jest to jedna z najistotniejszych cech budynku. Dom musi być zaprojektowany w sposób, który umożliwi pobór światła słonecznego. Pomieszczenia, w których przebywamy za dnia takie jak kuchnia, jadalnia, salon powinny być maksymalnie nasłonecznione. Dla osiągnięcia tego efektu stosuje się przeszklenia o znacznej powierzchni.  Od strony północnej można umieścić sypialnie, pomieszczenia gospodarcze lub garaż. Dobrze, aby projekt nie zakładał w ogóle okien od północy.

- kształt bryły

Bryła budynku powinna być zwarta, tak aby oszczędzać nagromadzoną energię. Częstą praktyką jest całkowite przeszklenie ścian od strony południowej. Wykusze, balkony czy inne ozdobne elementy są trudne do izolacji i powodują utratę ciepła.

- wysoka izolacyjność cieplna

Tą cechą powinna odznaczać się stolarka okienna (okna trzyszybowe) i drzwiowa, a także wszystkie przegrody budowlane takie jak: fundamenty, ściany, dach.

- odnawialne źródła energii

Do odnawialnych źródeł energii, które czynią dom tani w utrzymaniu zaliczamy pompy ciepła i kolektory słoneczne. Niezbędna jest też wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło.

- rekuperacja

Doskonała izolacja domu nie idzie w parze z tradycyjną wentylacją. Aby cieszyć się w domu wartościowym powietrzem i odpowiednią jego wilgotnością, izolacja jest niezbędna. Sprawdzi się tu wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło tzw. rekuperacja. To rozwiązanie jest wydajne, ale też energooszczędne.

 

Budowa domu pasywnego. Dla kogo? Czy warto?

Wznosząc dom pasywny należy się liczyć z wyższym kosztem niż przy domu o tradycyjnej strukturze. Co więcej cała inwestycja musi być wykonana jednorazowo. Oznacza to, że budowa domu w systemie gospodarczym nie jest możliwa. Teoretycznie można stary dom zmodernizować do standardu domu pasywnego, w praktyce jednak jest to prawie niewykonalne. Wiele funkcji i instalacji należy przewidzieć na etapie projektowania. Istotne jest również wybudowanie domu uwzględniając strony świata. Może się okazać, że już przed zakupem działki inwestor powinien wiedzieć, jaki typ domu chce mieć. Czy będzie chciał zamieszkać w domu, w którym pokoje dzienne są od ulicy, ponieważ tak przypada strona południowa? Kluczowe będą w tym przypadku usytuowanie działki oraz właściwy projekt.  

Inwestycje poczynione w dom pasywny pozwolą na znaczną redukcję kosztów eksploatacji w przyszłości. Szacuje się, że zwrot inwestycji następuję po 10-15 latach. Przy galopujących cenach paliw kopalnych i ich niepewnej przyszłości, jest to opcja warta rozważenia.