Jak przygotować się do prezentacji sprzedawanej nieruchomości?

Sprawna sprzedaż domu lub mieszkania i uzyskanie dobrej ceny przez sprzedającego to nie kwesta przypadku. Na sukces składa się kilka czynników, do których między innymi należy właściwa prezentacja. W tym miejscu zajmiemy się wizualną prezentacją nieruchomości, która ma wywrzeć na kliencie dobre wrażenie i skłonić go do zakupu.

Jak przygotować się do prezentacji sprzedawanej nieruchomości?

Zanim przystąpisz do działania zastanów się jakie są silne i słabe strony Twojej nieruchomości. Komu słabe strony będą przeszkadzały (np. IV piętro bez windy), a dla kogo nie będą miały aż tak istotnego znaczenia. Na tej podstawie określisz swojego klienta docelowego. To, do kogo kierujesz ofertę ma znaczenie, ponieważ na tej podstawie będziesz podejmować kolejne decyzje. Zrób listę zmian, które chcesz wprowadzić pamiętając, że Twoja oferta powinna wyróżniać się na tle pozostałych. W pierwszej kolejności postaraj się zniwelować słabe strony nieruchomości, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów.

 

Poniżej lista czynności, które warto wprowadzić w życie.

1.      Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

To jedna z najistotniejszych wskazówek, szczególnie jeśli sprzedawane mieszkanie jest ciasne i niezbyt jasne. Wynieś zbędne meble i akcesoria. Zostaw tylko te rzeczy, które będą pełnić konkretną funkcję w oczach potencjalnych klientów.

2.      Zdepersonalizuj wnętrze

Klient, który ogląda Twój dom powinien się z nim identyfikować. W tym celu usuń wszystkie osobiste akcesoria i przedmioty higieny osobistej, w szczególności zdjęcia, symbole religijne i polityczne, ręczniki, przybory kosmetyczne, bieliznę i odzież.

3.      Zneutralizuj wnętrze

Jeśli to możliwe pomaluj ściany na neutralne kolory. Sprawdzą się tu najlepiej biel oraz odcienie szarości i beżu. Unikaj barw jaskrawych i intensywnych, w szczególności odcieni żółci i czerwieni.  Zwróć uwagę na zapach. Zapach zwierząt, które przez długi czas mieszkały w domu oraz zapach papierosów, może odpychać już po przekroczeniu progu nieruchomości.

4.      Wysprzątaj nieruchomość

Bałagan i brud mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego nabywcę. Jest to absolutne minimum, które musi być wykonane. Jeśli nie chcesz lub po prostu nie możesz sam posprzątać nieruchomości, chociażby ze względu na jej odległe położenie, zamów usługę firmy sprzątającej. Wysprzątana nieruchomość robi wrażenie zadbanej i dobrze świadczy o sprzedającym.

5.      Zadbaj o niezbędne naprawy

Usterki, które się pojawiły powinny być usunięte. Zwróć szczególną uwagę na urwane klamki i zawiasy, brudne kratki wentylacyjne i silikony, pożółkłe firanki w oknach, uszkodzoną armaturę, zlewy, brodziki, brakujące żarówki itp. Rzeczy z pozory mało istotne mogą psuć efekt końcowy.

 

Jeśli zamierzasz wyposażyć nieruchomość w konkretne meble lub po prostu zastanawiasz się co zostawić a co usunąć, odpowiedz sobie na pytanie jakie funkcje ma pełnić każde pomieszczenie. Zakupione lub pozostawione meble powinny zarówno swoją funkcją jak i gabarytami być dopasowane do rozmiaru pokoju. Zbyt duże będą go przytłaczać, zbyt małe zrobią wrażenie pustego i niedopracowanego wnętrza. Na koniec dobierz dodatki i elementy wystroju wnętrz, pamiętając aby były neutralne i zdepersonalizowane. Linia kolorystyczne dodatków powinna być spójna i harmonijna, tak żeby potencjalni nabywcy poczuli się jak w domu.