Zakup nieruchomości przez komornika - warto czy nie warto?


Zakup nieruchomości przez komornika może być kuszącą opcją dla osób poszukujących okazji na rynku nieruchomości. Jednak zanim podejmiesz decyzję o zakupie, warto poznać zarówno zalety, jak i wady tego przedsięwzięcia.

Zakup nieruchomości przez komornika - warto czy nie warto?

ZALETY zakupu nieruchomości przez komornika:


1. Cena. Nieruchomości wystawione na licytację przez komornika często są sprzedawane poniżej ich wartości rynkowej, co daje możliwość nabycia atrakcyjnej nieruchomości za niższą cenę. W pierwszej licytacji możesz nabyć nieruchomość za 3/4 szacowanej wartości rynkowej. W drugiej nawet za 2/3 tej wartości.
2. Inwestycja. Zakup nieruchomości przez komornika może być dobrą inwestycją, zwłaszcza jeśli planujesz remont lub wynajem lokalu. Po zakupie i odnowieniu nieruchomość możesz ją sprzedać lub wynająć generując dodatkowe dochody.
3. Szybkość transakcji. W przypadku zakupu nieruchomości przez komornika cały proces jest szybszy niż w tradycyjnej sprzedaży, co pozwala na bezzwłoczne zawarcie transakcji.


WADY zakupu nieruchomości przez komornika:


1. Ryzyko. Nieruchomości wystawione na licytację mogą być w złym stanie technicznym lub być obciążone długami (np. hipoteka przymusowa), co generuje ryzyko dla kupującego.
2. Brak gwarancji. Nabywając nieruchomość przez komornika, nie masz się gwarancji co do stanu technicznego nieruchomości, co może skutkować dodatkowymi kosztami. Koniecznie zobacz nieruchomość przed przystąpieniem do licytacji! W ogłoszeniu najczęściej są podane terminy oględzin.
3. Konkurencja. Na licytacji nieruchomości przez komornika często pojawia się wiele osób, co zwiększa konkurencję i może doprowadzić do wyższych cen licytacyjnych.

4. Lokatorzy. Może się zdarzyć, że w licytowanej nieruchomości mieszkają lokatorzy. Postępowanie egzekucyjne należy do długich i raczej kosztownych.   

5. Obciążenia. Większość z nich zostaje „zlikwidowana” przez komornika. Jednak nie wszystkie. Służebność przesyłu, przejazdu czy prawo dożywocia na pewno pozostaną w księdze wieczystej.

6. Kredytowanie. Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomość z licytacji komorniczej jest bardzo trudne. Bank może wymagać zabezpieczenia na nieruchomości trzeciej. Ponadto należy sprostać wymaganiom i terminom określonym w samej licytacji. Koszty zakupy zlicytowanej nieruchomości musisz pokryć w ciągu 2 tygodni od zakończenia licytacji. Możesz wnioskować o przedłużenie tego terminu do miesiąca. Bank powinien wydać promesę kredytową po zgromadzeniu niezbędnej i niemałej dokumentacji. W związku z tym, przygotowania należy zacząć znacznie wcześniej niż będzie miała miejsce licytacja, a przecież nie masz gwarancji, że ją wygrasz. Kwestie wkładu własnego i zdolności kredytowej też musisz wziąć pod uwagę.  


Podsumowując, zakup nieruchomości przez komornika ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować sytuację i skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ustalić ryzyko oraz poprawność dokumentacji nieruchomości. Oceń stan techniczny nieruchomości sam lub z budowlańcem. Dzięki temu będziesz mógł podjąć świadomą decyzję i uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.